Biyosidal Ürünler Yönetmeliği

Biyosidal Ürünler Yönetmeliği

_1464774516.jpg

  Biyosidal Ürünler; Bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, zararsız kılan, yok eden aktif madde ve preparatlardır.

  31.12.2009 tarihinde 27449 (4.Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ve 21.12.2011 tarihinde 28149 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikle değişliğe uğrayan “Biyosidal Ürünler Yönetmeliği” kapsamında üretici, ithalatçı veya dağıtıcıların biyosidal ürünleri piyasaya arz edebilmeleri için yönetmelik usullerine göre ürünlerini Ruhsatlandırmaları, etiketlerini hazırlamaları ve onaylatmaları gerekmektedir.

NİÇİN DEZENFEKTANLARA İHTİYAÇ DUYULUR?

  Dezenfektan kullanımının ana amacı temizliktir. İnsan yaşamında temizliği, hijyeni tehdit eden , özellikle dünya genelinde halk sağlığını tehlike  altına alan Covid-19 adlı virüsün meydana gelmesi biyosidal ürünlerin  ihtiyaç önemini gündeme somut bir şekilde getirdi.  

Bu Biyosidal Ürünler 4 ana grup altında sınıflandırılmıştır. Bunlar;

1. Dezenfektanlar ve genel Biyosidal Ürünler

2. Koruyucular

3. Haşere Kontrolü İçin Kullanılan Biyosidal Ürünler

4. Diğer Biyosidal Ürünler

Ve bu 4 grubun altında da 23 ayrı Ürün Tipi belirlenmiştir.

* Ruhsatlandırma ve sürece ilişkin ön bilgilendirme hakında detaylı bilgiye, güncel bilgi ve sağlam tecrübeye sahip uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 

 

web tasarım