Biyosidal Ürün Ruhsatı Nasıl Alınır?

Biyosidal Ürün Ruhsatı Nasıl Alınır?

_1464706378.jpg

Biyosidal ürünlerin üretimi yada ithalatı Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Dairesinin tasarrufundadır. Çevre Sağlığı Dairesince izinlendirilen Biyosidal Ürünlerin Ruhsat başvurusu iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Önce ön başvuru yapılarak ürünlerin belirtilen ürün tipi için uygunluğu kabul edildikten sonra kimyasal, biyolojik, kısa ve uzun süreli stabilite, ciltte iritasyon gibi bir çok açıdan analizleri yaptırılmak üzere Sağlık Bakanlığınca başvuru sahibi adına Numune aldırılmasını ön gören bir yazı düzenlenir. Bu yazıya istinaden üretim yerinden kapalı numune aldırılarak yetkilendirilmiş Laboratuvarlardan birinde gerekli analizler yaptırılır.

Analizleri yaptırılan ürünlerin Ruhsat Başvurusu için gerekli tüm evraklar hazırlanır ve Ek 2B’nin de hem analiz sonuçlarına hemde ulusal ve uluslararası literatür bilgilerine dayanılarak hazırlanması ile dosya tamamlanarak başvuru gerçekleştirilir.

Yapılan başvurunun düzenli takip edilmesi, eksikliklerin ve hataların zamanında giderilmesi Ruhsat başvuru sürecini önemli ölçüde kısaltır.

web tasarım